ERZURUM’UN TORTUM İLÇESİNDE, 16 DERSLİKLİ ÇAKMAKÇI GRUP KURUCUSU SAYIN NİYAZİ ÇAKMAKÇI’NIN ADINI TAŞIYAN ORTAOKUL AÇILDI.

Geleceğe yatırım ülkemize yatırım ilkesiyle; bu ülke sayesinde edindiğimiz kazanımları, yine bu ülkenin aydınlık yarınlarına armağan ettiğimiz anlamlı projeler ile geri ödemeye çalışıyoruz.

Tortum’da İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait arazide Çakmakçı Grup kurucusu Sn. Niyazi Çakmakçı’nın adını taşıyan 16 derslikli ortaokul Ocak 2017’de imzalanan protokolden yalnızca 11 ay sonra rekor bir sürede tamamlanarak, bölge halkının ve eğitimin hizmetine sunuldu. Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Niyazi Çakmakçı ve oğullarının eğitim camiasına bir ilim, irfan yuvası kazandırdığını ifade ederek, “Erzurum’un diğer hayırsever insanlarına da bu okulun örnek olmasını temenni ediyorum. Bir memleket ve milletin kalkınması ile gelişmesi, eğitilmiş insanlarının çokluğu ve kalitesiyle mümkündür. Bizim en büyük eksiğimiz ve problemimiz eğitimdir. Hayırsever vatandaşlarımızla, devletimizin kaynak ve bütçeleriyle eğitim yuvalarını bir an önce hazırlayıp çocuklarımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Tören sonunda iş adamı Niyazi Çakmakçı ve Vali Azizoğlu, açılış kurdelesini kestikten sonra okulu gezdi.

 

Niyazi Çakmakçı kimdir?

1942 yılında Erzurum Tortum ilçesi Çamlıca köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Çamlıca köyünde okudu. 1958 yılında muhabere okuluna girdi ve buradan 1960 yılında mezun oldu. 1981 yılına kadar askerlik mesleğini yaparak aynı yıl emekli oldu.

1981 yılında İstanbul’a taşınarak; kuyumculuk, gayrimenkul ve inşaat alanlarında çalışmaya başladı. Bağlı bulunduğu vergi dairelerinde birkaç kez vergi birincisi oldu. “Doğup büyüdüğüm ilçeme okul yaptırmak, benim çocukluk hayalimdir.” diyen Çakmakçı, evli ve iki çocuk babasıdır.